Reportaż z konferencji Devoxx Poland 2024

Reportaż z konferencji Devoxx Poland 2024

Cześć wszystkim! Kurz po konferencji Devoxx Poland 2024 już dawno opadł, ale chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami i spostrzeżeniami na jej temat. Zapraszam na relację z tego wydarzenia. Omówię najlepsze prezentacje, podzielę się refleksjami na temat organizacji oraz wartości, jaką ta konferencja może przynieść uczestnikom. Postaram się odpowiedzieć na pytanie dla kogo jest przeznaczona. W artykule znajdziecie również listę książek polecanych przez prelegentów. Serdecznie zapraszam!

Devoxx Poland 2024

Na początek kilka słów na temat tego czym jest Devoxx. To sieć konferencji odbywających się w różnych krajach, takich jak Polska, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Maroko i Ukraina. Konferencja w Polsce odbywa się prawie co roku od 2015 roku, zawsze w tym samym miejscu – ICE Kraków Congress Centre. Jest to bez wątpienia jedna z największych jeśli nie największa konferencja w Polsce, która obejmuje wiele obszarów i technologii wykorzystywanych w IT takich jak Java, architektura systemów, DevOps, Big Data, bezpieczeństwo i wiele innych. Szczegóły można znaleźć na stronie konferencji Devoxx.

Prezentacje

Tegoroczna konferencja trwała trzy dni od wczesnych godzin porannych aż do wieczora. Ostatnie prezentacje kończyły się po godzinie 19.00. Było tak wiele prezentacji, że konieczne było zorganizowanie ich w pięciu równoległych salach, aby zmieścić je wszystkie w zaplanowanym przez organizatorów czasie. Z oczywistych powodów nie mogłem uczestniczyć w każdej z nich osobiście, ale po zakończeniu wydarzenia obejrzałem większość z nich co samo w sobie było sporym wyzwaniem czasowym.

Ogólnie rzecz biorąc poziom przygotowania prezentacji był bardzo wysoki, a prelegenci to prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach. Standardowe prezentacje trwały około 45 minut, a poza tym każdego dnia odbywały się również keynotes, podczas których wszyscy uczestnicy byli zapraszani do głównej sali na około 60-minutowe wystąpienia znanych mówców. W trakcie przerw obiadowych organizowano krótsze, około 15-minutowe spotkania. Dodatkowo, odbywały się także bardziej szczegółowe sesje techniczne trwające po ok. 2 godziny. Podsumowując, konferencja oferowała dla każdego uczestnika coś interesującego.

Moje Top 5 prezentacji

Poniżej przedstawiam moje top 5 najlepszych prezentacji wygłoszonych podczas konferencji z perspektywy DevOpsa. Wybór nie był łatwy ponieważ bez problemu mógłbym wyróżnić jeszcze kilka innych znakomitych wystąpień.

Exploring the Relevance of Unix Philosophy in Modern Architectural Solutions
Autor: Daniel Pokusa
Jedna z najbardziej wartościowych sesji, podczas której wróciliśmy do podstawowych rozwiązań unixowych. Porównaliśmy je z nowoczesnymi technologiami, co pozwoliło nam zrozumieć, że klasyczne podejścia są ponadczasowe i mogą znacznie wzbogacić nasze współczesne projekty.

Ensuring reliability: practical approaches to message delivery in distributed systems
Autor: Michał Ostruszka
Michał przekazał swoją wiedzę i doświadczenie w projektowaniu rozproszonych systemów omawiając popularne rozwiązania oraz wskazując na ich zalety i ograniczenia.

What Every Software Architect Should Know About Infrastructure?
Autor: Maciej Jędrzejewski
W swojej prezentacji Maciej omówił wiele interesujących tematów, takich jak infrastruktura, rozwiązania chmurowe i hybrydowe oraz procesy CI/CD. Następnie zintegrował te zagadnienia, aby ułatwić architektom podejmowanie kompleksowych decyzji.

Avoiding mistakes with events, one event at a time
Autorzy: Andrzej Grzesik i Wojtek Ptak
Panowie Andrzej i Wojtek w przystępny sposób poprowadzili prezentację omawiając liczne pułapki, które mogą nas spotkać podczas projektowania i pracy ze zdarzeniami w systemach IT. Dla fanów Apache Kafka była to obowiązkowa sesja.

Git – Graph-based Increments Tracker
Autor: Mateusz Łyczek
Prezentację tę nazwałbym czarnym koniem, ponieważ Mateusz uświadomił mi (i większości sali), że nie wykorzystujemy w pełni możliwości Gita. Była to nieco lżejsza prezentacja w porównaniu do innych, ale moim zdaniem każdy powinien ją zobaczyć.


Honored mentions

Kilka prezentacji zrobiło na mnie szczególne wrażenie i chciałbym je wyróżnić.

Platform Engineering: jak uniknąć powrotu do roku 1670?
Autor: Grzegorz Rożniecki
Mój ulubiony temat zaprezentowany w niezwykle zabawny sposób. Jedynym minusem było to, że prezentacja trwała tylko 15 minut.

Integrating quality gates in IaC
Autor: Paweł Grzegrzolka
Paweł zaprezentował, jak podejść do testowania infrastruktury na różnych poziomach zaawansowania środowiska, od dev po preprod.

Jak zabezpieczyć dom i rodzinę na wypadek kryzysu
Autor: Paweł Szlendak
Prezentacja, choć zupełnie niezwiązana z tematyką IT dotyczyła survivalu w sytuacji braku prądu, wody i innych podstawowych zasobów w domu. Sala pękała w szwach od ilości osób chętnych do wysłuchania prezentacji.

Było również wiele innych znakomitych prezentacji, a niektóre wręcz wybitne jednak te, które wymieniłem najbardziej odpowiadały moim zainteresowaniom.

Wszystkie prezentacje zostały nagrane i są dostępne dla uczestników konferencji. Organizatorzy będą stopniowo udostępniać je publicznie lecz musimy uzbroić się w cierpliwość gdyż potrwa to przynajmniej kilka miesięcy. Jeśli się nie mylę autorzy mogą również sami podzielić się linkami do swoich materiałów.

Networking

Prezentacje są zdecydowanie największą wartością konferencji, ale networking zajmuje drugie miejsce. Devoxx to duża konferencja, która w tym roku zgromadziła grubo ponad 2000 osób z branży IT, co stanowi doskonałą okazję do wymiany zdań z prelegentami (pozdrawiam Maćka!) oraz spotkania ze starymi znajomymi i pozostałymi uczestnikami. Na konferencji mogliśmy również spotkać przedstawicieli różnych wystawców i partnerów, którzy chętnie rozmawiali o swoich produktach, możliwościach rozwoju czy ofertach pracy. Wśród większych firm, które warto wymienić, były m.in. Google, SAP, J-labs, Allegro, HSBC, Snowflake i Splunk.

Jedynym minusem, na który mogę ponarzekać jest brak czasu na spokojne rozmowy z każdą ekipą, podczas krótkich przerw między prezentacjami. Z tego względu zdecydowałem się opuścić jedną lub dwie mniej interesujące prezentacje, aby wykorzystać ten czas na swobodne rozmowy i relaks, grając w kilka ciekawych gier, które dla nas przygotowano. 🙂

Książki

Poniżej zamieszczam listę najciekawszych książek, które zwróciły moją uwagę i były rekomendowane przez prelegentów.

  • Team Topologies
    Autor: Matthew Skelton, Manuel Pais
  • Building Evolutionary Architectures
    Autor: Neal Ford, Rebecca Parsons, Patrick Kua
  • Just Enough Software Architecture: A Risk-Driven Approach
    Autor: George Fairbanks
  • Designing Data-Intensive Applications: The Big Ideas Behind Reliable, Scalable, and Maintainable Systems
    Autor: Martin Kleppmann
  • Continuous Delivery: Reliable Software Releases Through Build, Test, and Deployment Automation
    Autor: Jez Humble, David Farley
  • Accelerate
    Autor: Nicole Forsgren Phd, Jez Humble, Gene Kim

Organizacja

Główną osobą odpowiedzialną za organizację tej konferencji w Polsce jest Pan Grzegorz Duda i muszę przyznać, że zrobił naprawdę świetną robotę. Pan Grzegorz doskonale zna się na organizacji dużych wydarzeń. Mogę sobie tylko wyobrazić ile wysiłku trzeba włożyć w synchronizację i dopięcie wszystkich tematów przed, w trakcie i po konferencji. Z mojego punktu widzenia wszystko odbywało się gładko i bez zakłóceń czy problemów.

Konferencja Devoxx Poland posiada własną aplikację, z której mogliśmy się dowiedzieć, w której sali odbywa się dana prezentacja. Aplikacja była na bieżąco aktualizowana, więc w przypadku zmian lokalizacji sesji zawsze wiedzieliśmy, gdzie się udać. Dodatkowo z jej pomocą mogliśmy zagłosować na najlepszych mówców.

Jedzenie było na bardzo dobrym poziomie. Pierwszego dnia serwowano śniadanie i obiad, a po konferencji mogliśmy bawić się podczas after-party. W pozostałe dwa dni mieliśmy zapewniony obiad, a przez cały czas trwania konferencji dostępne były liczne przekąski i napoje.

Podsumowanie

Podsumowując konferencję w kilku zdaniach mogę powiedzieć, że zdecydowanie jest to wydarzenie dla osób pragnących rozwijać się w architekturze oprogramowania oraz w narzędziach i frameworkach związanych z Javą. Konferencja trwa dość długo bo a z trzy dni. Jest pełna zaawansowanych tematów, co sprawia, że jest dość wymagająca. Jako typowy DevOps uważam jednak, że są inne konferencje, które lepiej odpowiadają na potrzeby osób z tej dziedziny – są krótsze, bardziej skoncentrowane na DevOpsie i często tańsze.

Mimo to, warto przynajmniej raz wziąć udział w tej konferencji ze względu na jej obszerną i dogłębną tematykę. Można dzięki temu odkryć zagadnienia, które wcześniej były nam nieznane.

Comments are closed.