Reportaż z konferencji – Cloudyna 2022 Katowice
Jakiś czas temu miałem przyjemność uczestniczyć w jednej z największych konferencji chmurowych w naszym kraju organizowanej pod nazwą Cloudyna. Po raz pierwszy brałem udział w tego typu przedsięwzięciu i muszę przyznać, że jestem niesamowicie zadowolony. W dzisiejszym wpisie przekażę wam moje wnioski dotyczące treści konferencji, prelekcji, warsztatów, które odbyłem oraz samej organizacji imprezy. Serdecznie zapraszam.
Spis treści
Cloudyna
Na początek garść informacji na temat tego wydarzenia. Cloudyna to najstarsza Polska coroczna konferencja zrzeszająca sympatyków wszystkich największych chmur publicznych i nie tylko. Spotkanie gromadzi ekspertów, mówców, firmy IT, które chętnie dzielą się swoją wiedzą. Do tej pory wszystkie edycje Cloudyny od 2014 roku były organizowane na Śląsku. W czasie epidemii koronawirusa eventy odbywały się zdalne. Dopiero podczas tegorocznego spotkania, które miało miejsce 28 września 2022 organizatorzy powrócili do formuły offline.
Tegoroczna Cloudyna odbyła się w Katowicach, a dokładnie w Muzeum Śląskim. Jest to świetne miejsce oddające klimat naszego regionu. Impreza miała miejsce na dwóch kondygnacjach: na poziomie minus dwa i minus jeden budynku A. Sala wykładowa, w której odbywały się wszystkie prelekcje, rejestracja, szatnia, catering, rest room i korytarze, na których firmy IT rozmieściły swoje stanowiska były na poziomie najniższym. Poziom minus jeden przeznaczono na warsztaty.
Każdy uczestnik konferencji mógł wybrać jedną z kilku możliwych dróg przygotowanych przez organizatorów. Do wyboru mieliśmy ścieżkę prezentacji lub ścieżkę warsztatową, które odbywały się w tym samym czasie. Wyboru uczestnik musiał dokonać podczas zakupu biletów. W praktyce jednak nikt nie trzymał nas za rękę. Jeśli chcieliśmy wyjść z warsztatów i zobaczyć prezentację lub przyłączyć się do jakiejś grupy warsztatowej była taka możliwość. Osobiście uważam, że mijało się to z celem gdyż najwięcej skorzystać można biorąc udział w danych warsztatach od początku do końca.
W tym roku do wyboru mieliśmy aż siedem warsztatów m in.:
- Security in the MultiCloud approach
- SageMaker Immersion Day – AWS ML Platform in action
- Modern hybrid environment with Azure Virtual WAN (VWAN)
- Internet of Things in the Clouds
- Hybrid migration scenarios between public and private cloud
Pełną listę warsztatów i prezentacji tegorocznej edycji Cloudyny znajdziecie tutaj.
Miałem naprawdę ciężki orzech do zgryzienia przy wyborze warsztatów bo kilka z nich było dla mnie bardzo interesujących. Ostatecznie zdecydowałem się na AWS Containers Immersion Workshop.
AWS Containers Immersion Workshop
Prowadzącym warsztat był Wojciech Gawroński – bardzo doświadczony użytkownik chmury AWS.
Wspólnie z Wojtkiem realizowaliśmy laboratoria dostarczane przez AWS, które są publicznie dostępne. Tutaj link bezpośrednio do laboratorium, w których brałem udział. Na ww. stronie znajdziecie też instrukcję jak krok po kroku przejść przez całe laboratorium. Od siebie dodam, że podczas trwania warsztatów napotkaliśmy na kilka małych problemów i zamiast ślepo podążać za instrukcjami polecam zmienić obraz dokera by budował kontener ubuntu w wersji 18.04 zamiast 20.04 .
Kilka słów o tym na czym polegało labolatorium. Na początek musieliśmy utworzyć obraz kontenera, na którym pracowała nasza aplikacja. Aplikacja wyświetlała stronę z mitycznymi zwierzątkami, którym mogliśmy dawać polubienia. Po stworzeniu obrazu wykorzystując AWS ECS stawialiśmy aplikację. Następnie rozbijaliśmy monolit na dwa „mikroserwisy”, tak naprawdę tylko symulowaliśmy rozbicie poprzez zakomentowanie i odkomentowanie odpowiednich linijek kodu. Tworzyliśmy drugi współpracujący z pierwszym mikroserwis i stawialiśmy oba kontenery tym razem na AWS Fargate.
Po stworzeniu mikroserwisów przenieśliśmy je na Amazon Elastic Kubernetes Service (EKS). Wcześniej nie używałem AWS EKS i byłem zaskoczony stopniem skomplikowania konfiguracji jaką trzeba zaimplementować przed właściwym skonfigurowaniem środowiska AWS pod obsługę kubernetesa.
Podsumowując cześć warsztatową z całą pewnością muszę przyznać iż nie żałuję, że się na nią zdecydowałem. Przed konferencją miałem mieszane uczucia, ale Wojtek szybko mi te wątpliwości rozwiał. Łatwość w jaką przekazywał wiedzę oraz kompleksowość informacji były na najwyższym poziomie. Wraz z innymi uczestnikami warsztatów spędziliśmy kilka godzin z ekspertem, który odpowiadał nam na najdziwniejsze pytania. Grupa liczyła tylko 5 osób więc całemu spotkaniu towarzyszyła kameralna i miła atmosfera. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymał miły upominek – kod na 25$ do doładowania naszych kont AWS-owych.
Prelekcje
Wystąpienia prelegentów miały miejsce jedno po drugim, a każde z nich trwało około 30 minut. Poruszano różne zagadnienia oraz problemy dotyczące technologii chmurowych i organizacji pracy wokół nich. Wszystkie prezentacje były nagrywane, a organizatorzy obiecali, że materiały będą publicznie dostępne. W chwili publikowania tego wpisu niestety nagrania nie są jeszcze dostępne. Gdy tylko się to zmieni na pewno dodam do wpisu odpowiednie linki.
Poniżej kilka prelekcji na które najbardziej czekam:
- Aggregation of events on the example of one of the largest financial institutions in the world
- Cybersecurity challenges in a modern multi cloud based environments
- How to become an architect in the cloud? So: Architecture + Cloud + FinOps = <3
- Adding low-code no-code capabilities to e-commerce solutions.
- How to become Cloud Architect, CTO, Consultant?
(Aktualizacja 22.12.2022)
Nagrania są już publicznie dostępne. Możecie je znaleźć na kanale Cloudyna w serwisie youtube. Obejrzałem wszystkie dostępne materiały i poniżej zamieszczam moje wrażenia z kilku wybranych sesji.
Aggregation of events on the example of one of the largest financial institutions in the world
Przemek Malak opowiadał o jego drodze do poskromienia zdarzeń generowanych na setkach (1200 -1500) kont AWS-owych w potężnym systemie bankowym. Bardzo wartościowa prezentacja. Jak zwykle nie zabrakło dobrego humoru i kilku pomocnych wskazówek przydatnych przy projektowaniu tego typu serwisów dla dużych instytucji finansowych.
Transformation and building CCOE teams in the largest banks in Poland
Marcin Dzienniak podzieli się wiedzą zdobytą podczas wchodzenia do chmury jednego z największych polskich banków a mianowicie PKO BP. Dla mnie była to wyjątkowo ciekawa prelekcja ponieważ pracowałem wcześniej w ING Banku Śląskim i zetknąłem się z wieloma podobnymi problemami występującymi dla tak regulowanych rynków.
How to become and architect in the cloud? SO: Architecture + Cloud + Finops = ❤️
Powiedzieć, że ta prezentacja była inne niż wszystkie to mało. Piotr Stapp użył publiczności do zaprojektowania architektury systemu dla przedstawionego przykładu. Piotr pokazywał możliwe rozwiązania w chmurze Azure (i nie tylo) i pozwolił publiczności zdecydować co wybrać. Publiczność głosowała nad różnymi komponentami, a wyniki były prezentowane na bieżąco. Wyjątkowo inspirująca prelekcja. Serdecznie zachęcam do zobaczenia nagrania.
How to become cloud architect, CTO, consultant?
Duet Tomasz Onyszko i Michał Furmankiewicz to panowie, którzy mają bardzo duże doświadczenie na wielu szczeblach kariery począwszy od konsultanta IT aż po CTO. Nie boją się mówić o swoich porażkach, które dużo ich nauczyły. Wartościowa prezentacja, która pokazała mi, że komunikacja jest jedną z najważniejszych cech, nad którymi trzeba pracować. Moim zdaniem jest to kluczowa umiejętność w większości współczesnych stanowisk nie tylko wymienionych w prezentacji.
7 Things about migration to the cloud that no one will tell you about
Jako ostatnią z opisywanych prezentacji wybrałem prelekcję Huberta Majchrzaka, który przekazał nam kilka cennych wskazówek, na które trzeba zwrócić uwagę przy migracji z on-prem do chmury. Na przykładach swoich klientów mówił z jakimi decyzjami trzeba się zmierzyć. Przykładowo dla jednego z klientów migracja do chmury oznacza zwiększenie kosztów infrastruktury o 500 procent. Mimo to decyzja była uzasadniona ekonomicznie w inny sposób. Po szczegóły odsyłam do prezentacji.
Ask the Experts
Poza prelekcjami i warsztatami organizatorzy dali nam też możliwość rozmowy z kilkoma ekspertami, z którymi można było zamienić kilka słów na tematy techniczne na korytarzu podczas całej konferencji. Wyglądało to tak, że co godzinę mieliśmy do dyspozycji profesjonalistę w swojej dziedzinie, który chętnie dzielił się swoją wiedzą lub pomagał w odpowiedzi na trudne pytania. Rozmowy dotyczyły między innymi następujących obszarów:
- When one EKS cluster is not enough
- Serverless First – How to build the bank in AWS Cloud
- Site Reliability Engineering / DevOps
- Modern Data Solutions
- Digital Service Platform in Cloud
Gift pack, firmy i organizacja
Warto też wspomnieć o kilku innych aspektach konferencji. Po rejestracji otrzymaliśmy od hosstes giftpack, drobne gadżety związane z konferencją i firmami zaprzyjaźnionymi.
Jeśli naszym celem było znalezienie nowej pracy to taka konferencja jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań (w jednym z moich poprzednich wpisów „Jak wejść do IT oczami automatyka i robotyka” znajdziecie kilka wskazówek odnośnie zmiany branży). Nieodłączną częścią konferencji były też znane firmy, które miały swoje stanowiska, do których można było podejść i porozmawiać o trendach, możliwościach pracy i kulturze organizacyjnej danej firmy. Miałem przyjemność spotkać kilku starych znajomych z poprzednich branż jak również paru nowych kolegów ze świata IT. Konferencje takie jak Claudyna dają wiele świetnych możliwości do nawiązania kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Muszę jeszcze wspomnieć, że podczas całego wydarzenia mieliśmy do dyspozycji bardzo dobre jedzenie. Między prezentacjami były przerwy na kawę, a połowie dnia zaplanowano dłuższą przerwę obiadową. Po zakończeniu prelekcji odbyło się afterparty z hamburgerami i piwem. Niestety nie mogłem zostać na ostatniej części tego wydarzenia. Na koniec dodam tylko, że z całą pewnością wezmę udział w przyszłorocznej edycji Cloudyny.